Youtubering
Zajímavým tématem je v současné době youtubeting a youtubeři. Názory na něj zcela odlišné. Někdo navrhuje bojovat proti tomu, jiný zase maximálně využít pro rozvoj dětí a mládeže. Zde najdete základní informace s řadou ukázek.

Youtuber je osoba, která na internetovém serveru YouTube nahrává videa, ale také dlouhodobě sleduje nahrávky ostatních.

Youtubery můžeme dělit podle typů a žánrů jejich videí například na:

  • Video blogger (zkráceně vlogger) vytváří a publikuje videa na různá témata. Glosuje a paroduje různé události a videa jiných.
  • Tvůrce let's playů (zvaný let's player) komentuje a přidává své poznámky a hlášky k hraní počítačových her. Mezi nimi uživatel s přezdívkou PewDiePie má okolo 44,6 milionů odběratelů. Pro tento typ youtuberů byla vyčleněna platforma YouTube Gaming, která kromě videí podporuje živé vysílání herního obsahu.
  • Beauty youtuberky jsou většinou ženského pohlaví, točí videa s líčením a kosmetikou.
  • Pranksters jsou uživatelé natáčející tzv. „pranky“, t. j. videa, ve kterých zkouší vtipným způsobem nějak nachytat ostatní osoby anebo provádějí různé sociální experimenty.
  • Stand-up comedy např. Fatty Pillow je youtuber, který natáčí videa přes livestream a baví lidi online, hraje hry, povídá příběhy ze svého života (většinou vtipné) a nahrává je na svůj YouTube kanál.

Časopis Forbes zveřejnil v roce 2015 žebříček nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích, v kterém se umístilo také několik youtuberů a youtuberek. Třetí místo obsadili Viral Brothers, páté Jirka Král, osmé Teri Blitzen a deváté místo Hoggy, youtubeři byli i na dalších příčkách žebříčku.

Zdroj: Wikipedie

Rozhovory na DVTV

Youtubeři jsou hrdinové nové generace, tvrdí jejich manažer.

Teri Blitzen: Jsem strašně sebekritická, nových lidí se bojím, s fanoušky sdílím 10 procent života.

Jirka Král a GoGoMan: Youtubery jsme 24 hodin denně, děláme, co nás baví, televizi nepotřebujeme.

Lidi se potřebují zasmát, zapomenout na starosti, proto to dělám, říká nejúspěšnější youtuber Hoggy.

 

Příklady z praxe

DDM Písek zakládá youtuberský kroužek.

V projektu Rubikon zkoušíme natáčet videa na způsob "pranky" videí pro propagaci zvyšování kompetence k zodpovědnému rozhodování.