16. Ochrana zdraví a duševní pohody

4. oblast: Bezpečnost

Při používání digitálních technologií myslíme na své duševní zdraví a dbáme na pravidla ergonomie. Tím se snažíme vyhnout zdravotním rizikům a ohrožení tělesné a duševní pohody 

Popis:

Nadměrné užívání digitálních technologií může způsobovat závislost a je třeba využívat volný čas i jiným způsobem. Neměli bychom se zbytečně stresovat nedostupností připojení k internetu, omezit čas hraní počítačových her, umět se na chvíli odpojit od zpráv a příspěvků na sociálních sítích. K informacím na internetu přistupujeme s obezřetností, uvědomujeme si rizika spojená se špatným úsudkem na základě neověřených informací na internetu, která mohou vést k sebepoškozování nebo narušení sociálních vztahů v komunitě, kde se pohybujeme (rodina, přátelé,...). Dokážeme rozpoznat projevy kyberšikany, kybergroomingu, či stalkingu. 

Důležitá je i ergonomická stránka, která se zabývá tím, jakým způsobem člověk sedí u počítače, jak daleko a vysoko má umístěný monitor, kde má klávesnice a myš. Správným nastavením pracoviště chráníme své zdraví a snížujeme riziko vzniku obtíží pohybového aparátu.


Požadovaná
úroveň kompetence: 2

Úroveň 0

-

Úroveň 1

Uvědomuje si rizika spojená s nadměrnou dobou strávenou u počítače nebo mobilního zařízení. Dokáže provádět jednoduchá kompenzační cvičení. Ví, že nadměrné užívání digitálních technologií může způsobit závislost.

Úroveň 2

Při užívání digitálních technologií dbá na základní pravidla ergonomie a ochrany duševního zdraví (časový limit, nepoužívá přístroje u jídla a před spaním, neodsouvá běžné činnosti kvůli potřebě být na počítači (závislost na digitálním prostředí). Umí rozeznat projevy kyberšikany. Dokáže se obejít bez digitálních technologií a využít svůj čas jiným způsobem.

Úroveň 3

Dokáže využívat digitální technologie pro produktivní nastavení svých činností. Pravidelně plánuje přestávky a vědomě odpočívá. Ví, co je informační přetížení, a snaží se mu předcházet. Dokáže se aktivně bránit kyberšikaně. 

 

Popis digitální kompetence: Ke stažení

Video: ZDE

Podcast: ZDE

E-learningový kurz: ZDE